Mózg Twojego dziecka zadziała sprawniej. Naukowcy wskazują, co musisz robić

Rozwija wyobraźnię, uczy wrażliwości, urozmaica słownictwo - o zaletach czytania dzieciom wiemy wszyscy. Amerykańscy naukowcy poszli jednak o krok dalej i przebadali dziecięce mózgi. Ich odkrycie jednoznacznie potwierdza: czytanie najmłodszym ma ogromnie pozytywny wpływ na ich życie!

Naukowcy z Cincinnati Children's Hospital w Stanach Zjednoczonych czarno na białym postanowili wykazać, jakie zalety płyną z czytaniu dzieciom książek. W tym celu przeprowadzili badanie na dziewiętnaściorgu dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. Najpierw ich rodziców poproszono o uzupełnienie ankiety, w której padały pytania o to czy i z jaką częstotliwością dorośli poświęcają na czytanie swoim pociechom. Kolejnym krokiem eksperymentu było przebadanie dziecięcych mózgów za pomocą rezonansu magnetycznego w czasie, gdy te słuchały bajek i opowiadań. 

- Czytanie dziecku w okresie jeszcze przed pójściem do przedszkola, wydaje się mieć bardzo znaczący i wymierny wpływ na to, w jaki sposób mózg dziecka przetwarza opowiadania. Wpływa też na późniejsze kształtowanie umiejętności czytania - stwierdził John Hutton, autor badań.

Wyniki, którymi naukowcy podzielili się na łamach magazynu „Pediatricks” jednoznacznie pokazały, że u dzieci, którym regularnie czytano książki, znacznie mocniej zaktywizował się obszar mózgu odpowiedzialny za rozumienie i wizualizację obrazów. Co za tym idzie, regularne i systematyczne czytanie dziecku lub razem z nim pozwalają młodemu mózgowi rozwijać się szybciej niż bez tego czynnika. Badacze dodają również, że warto czytać także dzieciom, które same już to potrafią.

SuperMamaPlaner

NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE

Blog

O!baby